Найжорстокішим злочином комуністичного режиму проти українського народу був голодомор 1932—1933 рр. Ця спланована проти українського селянства акція мала ліквідувати основу української нації і національного відродження, зруйнувати незалежні господарства, унеможливити протистояння радянській владі. Головною причиною голодомору була цілеспрямована злочинна політика більшовицького керівництва. Адже харчів у ці роки не бракувало. Проте держава конфісковувала у селян більшу їх частину, ігноруючи заклики і попередження українських представників з міст. Це прирекло мільйони людей на смерть від голоду, який неможливо назвати інакше, ніж штучний.
По всій Україні проходять меморіальні заходи. Кумарівська загальноосвітня школа I-III ступенів теж не лишилась осторонь і приєдналась до вшанування пам’яті тих, хто загинув через голод:
Бібліотекар нашої школи Басалига В.В. підготувала книжково-ілюстративну виставку науково-популярної літератури «Годину трагічну вшановуємо разом”;
Для учнів 1-4 класів під керівництвом класоводів Писаревської Т.М, Вайсман Л.С. та Камінської Л.Є. , Міньковської Н.Ф. були проведені виховні години “Квітка памяті”, “Вогонь скорботи в серці навіки”, «Незгасаюча біль народу», «Що я знаю про голодомор».
Для учнів 5-6 класів була підготовлена інформаційна хвилинка “Голодомор. Ми пам’ятаємо. Ми вшановуємо” (класний керівник Басалига В.В.)
Класні керівники 8, 10 класів Соколовська Л.А. та Мироник О.С. провели годину памяті “Вшануй пам’ять жертв геноциду”.
Пономаренко-Гречко Я.О., Гладкевич А.В. та учителька історії Бриковець Л.С. для учнів 9, 11 класів підготували урок-реквієм “Голодомор: Україна пам’ятає, світ визнає”.
Під час проведення заходів учні переглядали документальні фільми про ті страшні події в історії Украни, презентації. Учні 9,11 класів написали листи майбутнім поколінням, учні початкових класів створили колаж “Незабудьки – квіти пам’яті”.
Ці заходи запам’яталась усім завдяки емоціям суму, жалю і співпереживання, які відчувалися у кожному слові і русі її учасників. Також учні 8 класі долучились до проєкту “Лялька для ненароджених”, який започаткували майстрині народної ляльки-мотанки з України та світу (Норвегія, Німеччина, Португалія). У своєму проєкті «Ляльки для ненароджених» розповідають про болючі сторінки української історії – про Голодомор як акт геноциду українського народу.
Події тих років назавжди залишаться темною плямою історії нашої держави. Вони ніколи не зможуть канути в небуття, адже за масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь він не має аналогів в історії людства. Саме тому уся країна вшановує пам’ять жертв голодомору та політичних репресій, життя яких були забрані «не тому що вони були селянами, а тому що вони були УКРАЇНЦЯМИ!»
Відеопрезентацію можна переглянути за посиланням: